Elektriğe yüzde 20... İnce ayar uygulaması...

Elektrik ve doğalgaz kullanan milyonlarca aboneyi yakından ilgilendiren karar açıklandı. Elektrikte önemli değişiklik...

Elektriğe yüzde 20... İnce ayar uygulaması...

Milyonlarca elektrik ve doğalgaz kullanıcısını ilgilendiren önemli bilgiler paylaşıldı. Bu alınan karara bakalım vatandaş ne cevap verecek.

Pandeminin de etkisi ile geçim sıkıntısına düşen vatandaşa sürekli yeni müjdeler geliyor. Devlet yada bankalar ne kadar destek sağlasalarda vatandaş kalıcı çözümler istiyor. 

Elektrik, su ve doğalgaza gelen zamlar dolayısıyla herkes yüksek gelen faturaları düşürmenin yollarını arıyor. Siz de evde yapılan bazı tasarruflarla faturalarınızı indireek bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar Elektronik bir cihaz alırken enerji verimliliği A, A+, A++, A+++ cihazları tercih edin. Buzdolabınızı güneş alan bir yere veya radyatör, fırın gibi ısı kaynaklarının yanına koymayın.Yemek pişirirken fırının kapağını gerektiğinden fazla açmayın. Çamaşırlarınızı yıkarken makineyi tam kapasite çalıştırdığınızdan emin olun. Bulaşık makinesi de tabiki aynı şekilde.

Barajlara gelen su miktarının belirgin biçimde düşmesi üzerine elektrik üretiminde “ince ayar” yapıldı.

Bu yıl, Şubat ayının ilk yarısında 1.2 milyar kilovatsaat dolayında elektrik üretildi. Geçen yıl aynı dönemde üretim yaklaşık 2.4 milyar kilovat saat olmuştu. 

1-) İnce ayar

Elektrik üretiminde ince ayar yapıldı. Barajlara gelen miktarın düşmesi üzerine sudan elektrik üretiminde frene basıldı.

Sektörde, “akarsu tipi” denilen santrallarden elektrik üretimi de ciddi biçimde azaldı.

Doğal gaz kaynaklı elektrik üretimi, yüzde 20’ye yakın arttı. 3 milyar kilovatsaate yükseldi.

İnce ayar

Etiketler

Gündem   Ekonomi  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum