Eğer bu genleri taşıyorsanız Koronavirüsten ölme riskiniz artıyor... Dikkat...

2019 yılının Aralık ayında Vuhanda ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüste kayıp vakaları çoğalıyor. Araştırmalara göre Eğer bu genleri taşıyorsanız Koronavirüsten ölme riskiniz artıyor...

Eğer bu genleri taşıyorsanız Koronavirüsten ölme riskiniz artıyor... Dikkat...

Çinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs etkisini aradan 1 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen çığ gibi sürdürüyor. İlk başta yaşlı hastalığı yaşlıları öldürecek gibi söylemler vardı ancak birçok genç insanın da hayatının kaybetmesi ile bunun nedenleri daha çok araştırmaya başlandı. 

1-) En yaygın semptomlar neler?

Genellikle enfekte kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefes vermesi sonucu oluşan damlacıklar yoluyla bulaşan hastalık olan Koronavirüste biliniyorki en yaygın semptomlar ateş, kuru öksürük ve yorgunluk.

2-) Kurallara ne kadar uyuluyor?

İl il hergün vaka sayılarının açıklandığı pandemi döneminde herkes ütüne düşen görevleri yapsa ve kısıtlamalara uysa kriz çözülecek gibi duruyor. Ama kimi vatandaş evinde karantina altındayken kiminin hiç birşey yokmuşçasına gezmesi insanları çileden çıkarıyor.

Kurallara ne kadar uyuluyor?

Yeni tip koronavirüs nedeni ile en fazla risk altında olan kişilerin yaşlı ve kronik hastalığa sahip olan insanlar olduğu düşünülüyor ancak ölüm vakalarına bakıldığında ölümlerin yüzde dokuzundan biraz fazlasının 45 ila 64 yaş aralığında gerçekleştiğini gösteriyor.

3-) İşte o genler

Bazıları Covid-19’a direnme gücünü azaltan uzun vadeli hastalıklara veya obezite gibi sağlık sorunlarına sahipti, ancak birçoğunun daha önce hiçbir hastalığı yoktu. İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu rakamları ortaya koydu.

İngiltere'de 21 yaşındaki Middleton'ın sağlık sorunu olmamasına rağmen Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesine yanıt arayan bilim insanları çalışma yaptı ve Kovid 19dan ölme riskini artıran ve bağışıklık sistemini düzenleyen beş gen buldu.

O genler şöyle: IFNAR2, TYK2, OAS1, DPP9 ve CCR2.

İşte o genler

Etiketler

Gündem  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum