BİM Kimin?

Editör: Mahmut Yılmaz A101 Aktüel 12 Aralık 2018
Oy Ver : 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (5 OY, ortalama: 2,80 dışında 5)
Loading...

Türkiye’nin ilk toptan fiyatına perakende satış yapan marketler zinciri olan BİM ne zaman kim tarafında kuruldu? Şuan tüm Türkiye’de hizmet veren ve binleri aşan market sayısına ulaşan BİM marketler zinciri müşterilerine sunduğu düşük fiyatlar ve yüksek kaliteli ürünlerle birlikte çok büyük bir müşteri portföyü yakalamış olup, müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmak için kendi markasını üretip, kendi markasının satışını yapmaktadır.

BİM’in Sahibi Kim?

BİM bundan 23 yıl önce Cüneyd Zapsu, Aziz Zapsu, Korkut Özal, Mustafa Tokbaş ortaklığıyla birlikte 1995 yılında toplam 21 marketle birlikte hizmet vermeye başlamıştır. BİM’in kurulduğundaki amacı düşük fiyat – yüksek kalite anlayışıyla satış yapmaktı. Bu anlayış hala devam etmekte. BİM Hard Discount modeliyle çalışmakta olan bir kuruluştur.

2003 yılına kadar aynı kadro BİM’i yönetmiş ve çok başarılı bir tablo ortaya koymuşlardır. Aynı yıl içerisinde Cüneyt Zapsu, 2006 yılında ise Aziz Zapsu BİM hisselerini satmıştır. Topbaş ailesine geçen hisselerle birlikte yönetim değişmiştir. Bu hisse devriyle birlikte Topbaş ailesi BİM’in en büyük hisseye sahip ailesi olur. 2017 yılında Mustafa Latif Topbaş %14’lük hissesini devretmiştir. Fakat devrettiği firma yine kendilerine ait olan Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘dir.

BİM Ortakları

BİM’in ortaklık yapısında hisselerin çoğu halka açık hissedir. Bu hususta 4 farklı ortaklık yapısı bulunmaktadır. Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. en yüksek paya sahip firmadır. Ardından Naspak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. gelir, halka kapalı ve halka açık hisselerde bunu takip eder.

  • Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. – %14.78
  • Naspak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. – %10.51
  • Diğer (Halka Kapalı) – %3.68
  • Diğer (Halka Açık) – %71.03

Mustafa Latif Topbaş Kimdir?

BİM Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Latif Topbaş 1944 İstanbul doğumludur. 1961 yılında tekstil sektörüyle birlikte iş hayatına atılmıştır. Aile şirketi olarak bilinen Bahariye Mensucat A.Ş.’de hem yönetici hem de ortak olarak görev yapan Topbaş, ilerleyen yıllarda yine muhtelif sanayi ve ticaret şirketleri bünyesinde yönetici pozisyonunda yer almıştır. Ardından BİM’e kurucu ortak olmuştur.

1996 yılında Ülker ailesi ile birlikte AK Gıda’yı kuran Topbaş, bunların yanı sıra Bahar Su, Sakarya, Natura, Karma ve Link Gıda, Link Gıda, Seher Gıda ve Cola – Turca’da ortaklık yapmaktadır.

Evli ve 4 çocuğu bulunan Topbaş’ın bir kızı, Sabri Ülker’in torunu, Murat Ülker’in yeğeni Ali Ülker ile evlidir.

 


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/aktuelsemti.com/public_html/wp-content/themes/aktuelsemti/parts/sec/single-normal-n.php on line 69

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

 YORUM GÖNDERİN?

Tema Tasarım | Osgaka.com