Aylık bin 341 lira... Başvuran alıyor...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren önemli bir karara imza atıldı. Aylık bin 341 lira... Başvuran alıyor...

Aylık bin 341 lira... Başvuran alıyor...

Kısa çalışma uygulaması son kez mart ayının sonuna kadar uzatıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Mart’tan itibaren kademeli olarak normalleşmenin başlayacağını açıklasa da birçok sektörde işlerin hemen eski haline gelmesi beklenmiyor. 

Yaşanan pandemi yaş sınırı olmaksızın herkesi maddi manevi sıkıntıya soktu. Ne zaman tam anlamı ile normalleşilecek bilinmiyor ama atılan adımlar iç rahatlatıyor.

Koronavirüs ile başlayan kısa çalışma uygulaması son defa olmak üzere 31 Marta kadar uzatıldı. Toplamda 1 sene süren kısa çalışma uygulamasının artık son bulması bekleniyor.

Vatandaş maaşını yarım yamalak alırken ev geçindirmeye zorlanıyor. Bankalar kredi yarışlarına girdiler girmesine ama kredi de borç olduğu için ya herkese çıkmıyor ya da vatandaş daha da çok içeri girmek istemiyor. 

Normalleşmeler başlıyor artık. Ama yine de herşeyin eskisi gibi hemen olması imkansız gibi görünüyor.

İşlerin hemen eski hale gelmesi uzun zaman alacak gibi duruyor. İşte bu dönemde işverenin imdadına normalleşme desteği yetişecek. İşçisini çalıştırmaya devam eden işveren ayda 1341 TL’ye kadar normalleşme desteği alacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il hıfzıssıhha kurullarının kararıyla 1 Mart’tan itibaren normalleşmelerin başlayacağını açıklamıştı.

Böylelikle işverenlere, 6 aya kadar prim desteği verilecek. İşçi başına aylık prim desteği, asgari ücretli işçiler için 1341 TL olacak.

1-) Normalleşme desteğine başvuru nasıl yapılacak?

Normalleşme desteğinden yararlanmak için e-SGK/İşveren sistemi üzerinden “4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği” menüsü seçilerek başvuru yapılıyor.

Normalleşme desteğine başvuru nasıl yapılacak?

Etiketler

Gündem   Ekonomi  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum